poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Historia ukryta w malowanej skrzyni
Malowane skrzynie posażne w XVIII i XIX wieku były w posiadaniu każdej wychodzącej za mąż panny. W zależności od statusu finansowego rodziny bywały większe, mniejsze, bardziej lub mniej zdobione. Skrzynie ludowe charakteryzowały się żywymi barwami. Zdobienia, ich formy i kształty różniły się w zależności od regionu. Różne były także techniki zdobienia. Warsztaty stolarskie zajmujące się wyrobem skrzyń i kufrów znajdowały się w wielu wsiach i miasteczkach. Wyroby z nich można było zamówić bezpośrednio u rzemieślnika lub szukać ich na lokalnych targach i jarmarkach.
 Pierwszą skrzynią, która do nas trafiła była skrzynia posażna warmińska – pięknie malowana w barwne wzory kwiatowe.
 Druga jest już zupełnie inna. Przede wszystkim jest większa. Wysokość 70 cm, 64 cm szerokości i ponad 110 cm długości. To kawał mebla! W środku wyklejona była niebieską tapetą, a pod nią znajdowały się angielskie lub amerykańskie gazety z 1897 roku… 
Tapetą wyklejano skrzynie najczęściej już w zakładach stolarskich - raz, żeby ozdobić ją od środka, dwa - w celach praktycznych, aby przechowywane tam rzeczy nie haczyły o drewno.


Amerykańskie gazety przesyłał wujek właścicieli skrzyni, a potem krążyły one po wsi. Jak powiedział pan Kazimierz, żeby się młodzież języków uczyła...Tło, czyli kolor na jaki została pomalowana cała skrzynia jest w kolorze ciemnoniebieskim, a wzory są w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i białym. Nie widnieją na niej kwiaty. Skrzynia jest stemplowana w skomplikowany układ zdobień. Na pierwszy rzut oka widać różnice w porównaniu ze skrzyniami spotykanymi na Warmii. Ta skrzynia przybyła ze wschodu. Tylko skąd? Musieliśmy się tego dowiedzieć!


Ruszyło prawdziwe śledztwo. Prowadziłam je dwutorowo. Wyszukałam wszystkie możliwe publikacje na temat zabytkowych, malowanych skrzyń i kufrów posażnych. Wiele tego nie było… W zbiorach Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie znalazła się jedna pozycja: „Barwne kufry chłopskie z okolic Wileńszczyzny i Polesia” autorstwa Witolda Dynowskiego, wydana przez Instytut Naukowo Badawczy Europy Wschodniej, sekcję etnologiczną, w roku 1934 ( piękna staropolszczyzna! ), kilka pomniejszych publikacji naukowych dostępnych w internecie oraz „Ludowe skrzynie malowane” Romana Reinfussa z 1954 roku. Tę ostatnią pozycję udało mi się wyszperać w jednym z antykwariatów w necie. Najbardziej przydatna okazała się ta pierwsza. Nasz kufer został pokryty barwionym ultramaryną pokostem, co już określiło miejsce pochodzenia: Polesie, czyli dawne Kresy Wschodnie Rzeczpospolitej. Skrzynia jest cackowana ( barwne wzory stemplowane ), a cakowanie jest w trzech kolorach. To zawęziło obszar pochodzenia. Granicą występowania kufrów cackowanych był Nowogródek. Nasza skrzynia musiała powstać, gdzieś bliżej obecnej granicy Polski, na terenie obecnej Białorusi. Zlokalizowanie warsztatu w obliczu tak skąpych materiałów źródłowych zdawało się być niemożliwe.
Drugi tor śledztwa dotyczył miejscowości, w której skrzynia została kupiona. My nabyliśmy ją w Skarbnicy Awantaż – elbląskim antykwariacie z najróżniejrzymi starociami. Trafiła tam dwa lata temu z domu w Jelonkach, miejscowości położonej zaledwie kilka kilometrów od nas. Mało tego, z domu, który 10 lat temu oglądaliśmy, zastanawiając się nad jego kupnem! Do tej pory nie możemy sobie darować, że nie wdrapaliśmy się wówczas na strych…skrzynia tam była! Niestety kontaktu z osobą, która sprzedawała dom i sprzedała skrzynię nie było… Pojechaliśmy do Jelonek, pogadaliśmy z mieszkańcami. Powiedziano nam: jedźcie do Pasłęka, tam na poddaszu przy takiej a takiej ulicy mieszka córka pierwszych właścicieli, Irena. Może ona coś wie. Od drzwi, do drzwi, dzwonię – otwiera pani, opowiadam, że szukam pierwszych właścicieli skrzyni malowanej, o takiej – i pokazuję zdjęcie w telefonie. – O matko! Skrzynia Babuli! – zakrzyknęła pani Irena, bo to była właśnie ona i zaprosiła mnie do środka, gdzie w fotelu siedział jej tata, pan Kazimierz. Pamięć pana Kazimierza, mimo zacnego już wieku jest fenomenalna. Okazało się, że rzeczywiście skrzynia przyjechała do Jelonek z terenu obecnej Białorusi. 

Dom w Jelonkach, z którego pochodzi skrzynia:Była to skrzynia posażna Anny Korszun z domu Piszcz, pochodzącej ze wsi Smolniki, obecny rejon kamieniecki, obwód brzeski. Pani Anna Korszun wychowywała mamę pani Ireny, Weronikę. Weronika wraz z matką na początku wojny trafiły do obozu koncentracyjnego. Małej Weronice udało się przeżyć, jej matka nie miała tyle szczęścia – zginęła w obozie. Po wyzwoleniu obozu wróciła do rodzinnej wsi, gdzie pod swoje skrzydła wzięła ją właśnie Anna Korszun. Cała rodzina do Pasłęka przyjechała z transportem repatriantów 24 marca 1947 roku. Anna Korszun wraz z mężem ( i skrzynią ) zamieszkała w Stankowie, a rodzina dorosłej już Weroniki w Jelonkach. Babula, bo tak pieszczotliwie nazywali Annę Korszun dołączyła do nich w późniejszych latach, zabierając ze sobą swój malowany kufer. Dom został sprzedany już dobrze ponad 10 lat temu, razem z większością znajdujących się w nim sprzętów, część rodziny losy rzuciły do Kanady, skąd pani Irena wróciła kilka lat temu, a skrzynia znów „ mieszka na żuławskiej wsi ” i „ opowiedziała” nam historię swoją i rodziny, w której była posiadaniu. Ale burzliwe losy rodziny repatriantów z Kresów to już zupełnie inna opowieść…42 komentarze:

Czesia pisze...

Bardzo ciekawa opowieść.Czytałam z wielką ciekawością .Podziwiam upór i tyle trudu w odnalezieniu właścicieli .Takie skrzynie są piękne i dobrze ,że wróciła na nie moda bo wiele ich się jeszcze uratowało.Dziękuję za podzielenie się tą historią.Pozdrawiam świątecznie :)

aga pisze...

wygląda rewelacyjnie :D

Anonimowy pisze...

Super historia

Unknown pisze...

40 Funny Illustrations Proves That The World Has Changed For The Worse
https://goo.gl/mE6zfU

55 Funny Illustrations of Two Kinds Of People In The World
https://goo.gl/6GbZPy start from 20

45 Illustrations presenting the Brutal Realities of Life
https://goo.gl/dmCEkW

Funny Illustrations Of Living As a Giraffe Or a Crocodile
https://goo.gl/9sZWH3

Ignif pisze...

Na pewno wiele ciekawych historii mogłaby ta skrzynia opowiedzieć ;D Bardzo lubię takie dodatki do wnętrz, fajnie można je wkomponować i troszkę też wiadomo odrestaurować

Uwalls pisze...

Ciekawa historia! Podoba mi się ta skrzynia.

Alan Komiściuk pisze...

Świetna skrzynia! Jestem w trakcie aranżowania wnętrza swojego mieszkania i świetnie by się u mnie sprawdziła. Zamierzam połączyć styl tradycyjny z nowoczesnością. Mam nadzieję, że w automatyzacji domu pomogą mi urządzenia zakupione w w sklepie internetowym https://interblue.pl/wylaczniki-i-wlaczniki,c,62/

Izydor z Sewilli pisze...

Asiu, przyjmij najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci Twojej Cioci.

Wybacz, że ta drogą, ale nie mam innej możliwości

Ideal Design pisze...

Historia mega ciekawa. Skrzynie należy postawić w jakimś honorowym miejscu :)

Mark pisze...

Świetna historia :D Fajnie mieć takie rzeczy w domu, zawsze mogą być też interesującym dodatkiem dekoracyjnym

Carpet Outlet pisze...

Dosłownie jak jakaś stara skrzynia skarbów. Fajnie odkryć takie znalezisko! :D

Dekorativa pisze...

Super się czyta tego bloga. Nie mogę się doczekać kolejnych artykułów.

Sebastian pisze...

Wspaniała skrzynia. Ręczne malowanie po prostu zachwyca. Przyznaję, że brak zdolności w tym temacie sprawia, że do przedpokoju marzy mi się ten obraz nowoczesny, ale chyba za bardzwo współczesny hmm. Wolałabym jednak obraz bardziej rerto więc może jednak antykwariat. Zobaczymy. Pozdrowienia z Podlasia

Tutaj pisze...

Ciekawy efekt końcowy - byłoby super na prezent ;) Ja niestety ze zdolnościami manualnymi jestem na bakier ;p

di jon pisze...

Welcome to dankvapesonlineshop, your online specialist for buy dank vapes, 710 kin pen, buydank woods prerolls . If you are interested in vaping then you are in the right place! Our wide range offers the right equipment for beginners as well as for advanced and professional vapers. To ensure that you have a safe and pleasant vaping experience, we rely on high-quality in our dank vapes products. Our dank vapes, 710 kin pen, moon rock carts and brass knuckles are sourced exclusively from reputed brands with high quality standards.

di jon pisze...

We are a group of unique experts who manufacture real and fake passports , IDs,driver’s licenses  and other documents proving your identity or qualification.
We have many years of experience in this field that’s why you can be absolutely sure that no matter what you order from us, you will always receive a high-quality document that meets the necessary standards and requirements.Being the unique producers of bothreal and fake documents , we can make such travel and identity Visas,ID cards , Resident Permitsdocuments as Passports,  Driver’s Licenses and Birth certificates,IELTS Certificates,Social Security Number . Besides, you can order some other documents such as Buy Real Passports Online,Buy Fake Passport Online,Buy Real ID Cards,Buy Real Driver’s License,Resident Permits Application,IELTS, TOEFL Certificates For Sale   and others.
our other companies include
Fake Money for Sale,Buy Undetectable Money Bills

Do you want to buy counterfeit money,fake notes for sale that looks real with Great Prices and Highest Quality ? Here is your chance to purchase Class A Prop and Replica Bank notes‎ . With over a billion of our products circulating around the world, we offer only original high quality COUNTERFEIT currencies and fake documents .Shipping from Ukraine and UK. you can click  here to read more

Agnes Agnieszka pisze...

ładna ta skrzynka

di jon pisze...

The e-fluid cartridges, or juul pods for sale, arrive in an assortment of flavors like cool mint, creme brulee, classi tobacco,menthol juul , mango-juul,juul starter kit,cucumber juul and natural product mixture, and each unit contains about as much nicotine as one pack of cigarettes. JUUL cases contain a blend of glycerol and propylene glycol, nicotine, benzoic corrosive, and flavorants.click HHERE and buy juul pods online from the Official juul website with 100% guarantee.

di jon pisze...

Can you buy buy Adderall online?
Despite the fact that Adderall is viewed as a physician recommended tranquilize and most patients purchase Adderall on the web or purchase Adderall 30mg from an online drug store, a few patients will in general get dependent on the medication. For instance, if a patient takes the medication without having the side effects of sicknesses like absence of snoozing or nodding off during the daytime, they may get dependent on it gradually and steadily with every admission. In this way, hints of the medication can be found in the patient’s pee for around 72-96 hours after the last utilization. The following can likewise be found in the patient’s blood for as long as 46 hours, and in the patient’s hair for as long as 3 months. In any case, the nearness of the medication in the patient’s framework is reliant on an assortment of components.READ MORE about uses of Adderall

Małgosia Krzysz pisze...

W starych domach dużo jest takich wartościowych i ciekawych przedmiotów. Mają one swoją historię którą warto znać jak najbardziej. Sama ostatnio poszukiwałam na swoim strychu ciekawych przedmiotów mojej prababci i kilka się znalazło :)

Medical Weed Online Shop pisze...

Buy Juul Online

Juul Pods For Sale

Phix Pods for sale online

Buy Phix Online

Phix Pods For Sale

Phix Pods

Juul Official

Juul Near Me

Juul Pods for sale online

Order Juul Pods Online

basket pisze...

Welcome to https://juulpods.org/,your number one electronic cigarette also known as e-cigarette among other names such as buy Juul Starter Kit, is a handheld battery-powered vaporizer that simulates smoking and provides some of the behavioral aspects of smoking, including the hand-to-mouth action of smoking, but without burning tobacco. buy juul pods online Store USA is stock with two of the most used e-cigars both national and international brands such as buy phix juul pods. Whether you are looking to buy juul online or buy PHIX online, or want to shop for cheap juul pods online, buy juul silicone case for sale, Juul Pods Online Store is here to provide you with just what you need. We strive to be the best online vape shop and offer only the best of the best.

Oakiestudio pisze...

Zdecydowanie lubie takie klimaty:)

KNOWLEDGE ZONE pisze...

That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate
information
buy documents online
Thank you for sharing this one. A must read post!
buy driver license online
buy id card online
buy passport documents
buy legal documents
buy legal documents
buy documents
buy fake documents online
buy fake documents
Documents for sale
buy fake id
buy fake id online
buy a fake id
buy id card
id card for sale
buy a fake id online
buy passport online
buy real passport online
buy a passport
buy passport
buy passport
Passport for sale
buy driver license
buy driver license online
buy driver license online
buy driving license
buy driving license
buy driving license online
buy real drivers license
buy a driving license
buy a real driving license
buy fake license
buy Counterfeit money online
Counterfeit money for sale
Counterfeit money
order counterfeit money online
where to order counterfeit money online

KNOWLEDGE ZONE pisze...

We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community .
Your website offered us with valuable information to work on. buy marijuana online usa You’ve done an impressive job and our entire community
will be grateful to you. order marijuana online
buy marijuana
buy marijuana online usa
buy marijuana online
buy weed online usa
buy weed online
marijuana for sale
order weed online
order hash online
order real weed online
buy cannabis online
cannabis for sale
weed for sale online
order marijuana online
where to buy weed online
order cannabis online
weed shop online
where can i buy weed online
buy cannabis
online weed store
marijuana for sale online
hash for sale online
marijuana online store
marijuana buy online
weed buy online
buy pot online
buy weed online
cannabis online shop
weed online for sale
online weed shop
online dispensary
cbd oil for sale
order cbd oil online
buy cbd oil online
Dankwoods for sale
Dankwoods
slactavis

KNOWLEDGE ZONE pisze...

Excellent article. Keep writing such kind of information on your blog .
Im really impressed by it. buy marijuana online
You’ve performed a fantastic job. I’ll definitely
digg it and for my part recommend to my friends. I’m confident they’ll be
benefited from this web site. marijuana for sale
buy marijuana
buy marijuana online usa
buy marijuana online
buy weed online usa
buy weed online
marijuana for sale
hash for sale
buy hash online
hash for sale online
order hash online
order weed online
order real weed online
buy cannabis online
cannabis for sale
buy real weed online
weed for sale online
order marijuana online
where to buy weed online
order cannabis online
weed shop online
where can i buy weed online
buy cannabis
online weed store
marijuana for sale online
marijuana online store
marijuana buy online
weed buy online
buy pot online
cannabis online shop
weed online for sale
buy real marijuana online
buy cbd oil online
order cbd oil online
cbd oil for sale
dankwoods for sale
dankwoods

KNOWLEDGE ZONE pisze...

Every weekend i used to visit this web site, because i wish for enjoyment . buy real weed online
for the reason that this this site conations really good funny information too. buy real marijuana online
buy marijuana
buy marijuana online
buy marijuana online usa
buy weed online usa
buy weed online
marijuana for sale
order weed online
order hash online
order real weed online
buy cannabis online
cannabis for sale
buy real weed online
weed for sale online
order marijuana online
where to buy weed online
order cannabis online
weed shop online
where can i buy weed online
buy cannabis
online weed store
marijuana for sale online
Hash for sale online
Hash for sale
buy hash online
marijuana online store
marijuana buy online
weed buy online
buy pot online
cannabis online shop
weed online for sale
buy real marijuana online
online weed shop
weed online store
cbd oil for sale
buy cbd oil online
order cbd oil online
dankwoods for sale
dankwoods

KNOWLEDGE ZONE pisze...

Hello There. I found your blog using msn.This is a very well written article . I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. marijuana for sale online . Thanks for the post. I will definitely return. marijuana for sale online
buy marijuana
buy marijuana online usa
buy marijuana online
buy weed online
buy weed online usa
marijuana for sale
hash for sale
buy hash online
hash for sale online
order hash online
order weed online
buy cannabis online
cannabis for sale
buy real weed online
weed for sale online
order marijuana online
where to buy weed online
order cannabis online
weed shop online
where can i buy weed online
buy cannabis
online weed store
marijuana for sale online
marijuana online store
marijuana buy online
weed buy online
buy pot online
cannabis online shop
weed online for sale
buy real marijuana online
online weed shop
buy dankwoods online
dankwoods for sale online
buy cbd oil online
cbd oil for sale online
order cbd oil online

Celeo Scram yakalle pisze...

Welcome to Glock Store ,a Discreet online depot where you can buy firearms and ammunition , Buy guns online ,
buy ammo discreetly without monotonous deocumentations and ship to your prefered location with no hassle.We are FFL Dealers and stricktly follow the Regulations of the Gun Control Act(GCA).Purchasing Fireamrs and Ammunition online with caution has always been a long process of paperwork because of the inter/Intra state Laws controlling the buying and distribution.At Glock store online shop we cut the Gordian knot and deliver to your location with no hassle.We have a wide range of firearms and ammunition for sale ,buy Ammo such as shotguns,Long guns,Magazines, Optics and accesories which include Century Arms,Kel-Tec,
Ruger,
AR15,
AK47,.Despite the perusal increase in surounding firearms,we issue uncomplicated paths to acquire Firearms for individual and or Family security.If you have ever asked yourself
how to buy guns and ammunition online with ease and,safety then your question is answered once you are here.All you have to do is choose your firearms, optic, magazine,accessories and add to cart then proceed to check out. READ MORE on how to buy guns and ammunition online discreet.
Pain management, pain medicine,buy pain medication and buy research chemicals, pain control or algiatry, is a branch of medicine employing an interdisciplinary approach for easing the suffering and improving the quality of life of those living with chronic pain,
buy lipitor
You can also buy weed online, buy cbd oil,

Hello, and welcome to our website for buy fennec foxes as pets. A family run farm, we have extensive experience in breeding fennec foxes.

READ MORE We provide new homes for our baby fennec fox pets for sale. We equally provide shipping services to ensure your fox arrives your location with no hassles. Due to
fennec fox pet for sele being illegal in certain states, we do not facilitate delivery nationwide. Our Fennec Foxes for Sale are limited to a select states which consider it legal. We equally facilitate the acquisition of Permits in states which require on before owning a
buy baby fennec fox for sele

Celeo Scram yakalle pisze...

We have other cat breeds ready for adoption, Welcome to British Shorthair kittens cattery, home of Registered British shorthair kittens for sale. As Registered and well recognized British shorthair kittens breeder, we have been raising British Shorthair kittens since 2015.As British shorthair kittens breeder,we have extensive experience in breeding and grooming British Shorthair Kittens . We provide an opportunity to become an owner of our highly valued British shorthair kittes for sale which have been well trained and have all qualities of a good British Shorthair such as calmed personalities of British shorthair kittens and good tempers ,hypoallergenic kittens for sale.We equally provide shipping services to ensure your British Shorthair kitten arrives your location with no hassles. So feel at home adopt a British shorthair kitten online or adopt a British shorthair kitten near me with ease.
Welcome to our farm where we breed Registered pomeranian puppies for sale.As a registered pomeranian puppies breeder, we have made it possible for pomeranian puppy lovers to
buy pomeranian puppies online,buy zwergpitz pomeranian from our family run farm. Pomeranian dogs are small dogs with a weight of 1.36 to 3.17 kg and a withers height of 15 to 18 cm. They are compact but robust dogs with a lush, textured coat and a tall and flat tail. The top coat forms a fur ruff on the neck, for which poms are known, and on the hindquarters they have a margin of feathered hair.You can click HERE to view our available pomeranian puppies

Hello, and welcome to our website for the best hand raised
hand raised macaw parrots for sale. We pride ourselves in the best taming practices of macaws among aviaries. All of ourmacaws for sale are bred in a disease-free Biosecure breeding sanctuary. They are well socialized, having been raised in our home as members of our own family in order for them to become ready to be a member of yours, we have green wing macaw,severe macaw for sale,scarlet macaw for sale,blue and yellow macaw for sale among others. They are quite comfortable around all ages, including the elderly and young children. When you purchase a bird from Us, we are committed to offering lifetime support and guidance to you and your family.You can read more and view our available birds.You can
READ MORE and view our avilable bird

Celeo Scram yakalle pisze...

WELCOME TO pug puppies BREEDERS HOME BUY A PUG ONLINE|PUG PUPPIES FOR SALE|ADOPT A PUG ONLINE|PUG|BLACK PUG PUPPIES FOR SALE
We are so glad you stopped by to check out our amazing TEACUP Pug puppies. All of our animals come fully up to date on vaccinations, heart-worm tested negative, and de-wormed, as well as neutered, and treated for any ailments found upon veterinary examination Adopt a teacup Pug puppy
Ownership of a Pug includes a commitment that is wider in scope than providing doggy necessities and allowing this jovial little pet to occupy a portion of your home. Pug ownership is a give-and-take relationship that will continue throughout the little dog’s life. That enjoyable companionship thrives when each member of the pair respects the other and camaraderie rules the union. Your Pug will entertain you, love you, and be obedient and faithful to you if you spend time with your doggy friend.
Adopt a pug puppies online puppy onlie or pug puppies for sale online does not all depends on the money involve. You have to love
Black pug puppies for sale at heart before you go in search of pug puppies for sale or adopt a pug puppy.This means that you have to keep the pug puppy price or cost of a pug puppy or a teacup puppy in mind before you harnest the interest of buying a pug online.
WELCOME TO buy Persian kittens online/CAT FOR ADOPTION CATTERY.
First question to ask here should be,What is the price for a PERSIAN KITTEN BREEDERS,Persian kitten price/cost,Can i adopt a Persian kitten online?Persian kitten Breeders.Are persian kittens playful? As the name implies, this website is devoted to our love for animals. We are the home of CFA/TICA Registered Persian Kittens and The Cat Groomer.Persians kitten Cattery has been registered with the Cat Fancier’s Association since 1994, breeding and showing purebred, pedigreed Persian Cats and Kittens, We offer companion kittens in the colors of brilliant WHITE PERSIAN KITTENS FOR SALE (White click here to adopt a Persian kittens for sale for Sale with Blue Eyes, White Persian Kittens for Sale with Odd Eyes and White Persian Kittens for Sale with Copper Eyes). Persian kittens also breeds adorable SILVER PERSIAN KITTENS FOR SALE and GOLDEN PERSIAN KITTENS FOR SALE with vivid green eye color and eye liner. Persian kittens are socialized at a young age, hand fed and kept in a clean and cozy environment. You are assured of a healthy companion when they leave; veterinarian examined, vaccinated, wormed and come with a 2 year genetic guarantee. The time devoted into each Persian kitten makes a world of difference in your little one’s personality and it’s health. A small variety of Persians known as TEACUPS are available as companions. Teacup sized Persians are a separate breeding program from my show cats and come in a variety of colors. Adopt a Persian kitten online are not conducive to children, they are difficult to breed and raise and therefore expensive. All companion kittens are sold to be neutered and spayed. I request that the application on this website be submitted if you are interested in being a prospective parent. We offer a secure form of payment and financing through various means,So adopt a kitten online today

Celeo Scram yakalle pisze...


Welcome to Glock Store ,a Discreet online depot where you can buy firearms and ammunition , Buy guns online ,
buy ammo discreetly without monotonous deocumentations and ship to your prefered location with no hassle.We are FFL Dealers and stricktly follow the Regulations of the Gun Control Act(GCA).Purchasing Fireamrs and Ammunition online with caution has always been a long process of paperwork because of the inter/Intra state Laws controlling the buying and distribution.At Glock store online shop we cut the Gordian knot and deliver to your location with no hassle.We have a wide range of firearms and ammunition for sale ,buy Ammo such as shotguns,Long guns,Magazines, Optics and accesories which include Century Arms,Kel-Tec,
Ruger,
AR15,
AK47,.Despite the perusal increase in surounding firearms,we issue uncomplicated paths to acquire Firearms for individual and or Family security.If you have ever asked yourself
how to buy guns and ammunition online with ease and,safety then your question is answered once you are here.All you have to do is choose your firearms, optic, magazine,accessories and add to cart then proceed to check out. READ MORE on how to buy guns and ammunition online discreet.
Pain management, pain medicine,buy pain medication and buy research chemicals, pain control or algiatry, is a branch of medicine employing an interdisciplinary approach for easing the suffering and improving the quality of life of those living with chronic pain,
buy lipitor
You can also buy weed online, buy cbd oil,

Hello, and welcome to our website for buy fennec foxes as pets. A family run farm, we have extensive experience in breeding fennec foxes.

READ MORE We provide new homes for our baby fennec fox pets for sale. We equally provide shipping services to ensure your fox arrives your location with no hassles. Due to
fennec fox pet for sele being illegal in certain states, we do not facilitate delivery nationwide. Our Fennec Foxes for Sale are limited to a select states which consider it legal. We equally facilitate the acquisition of Permits in states which require on before owning a
buy baby fennec fox for sele

Celeo Scram yakalle pisze...

Welcome to Glock Store ,a Discreet online depot where you can buy firearms and ammunition , Buy guns online ,
buy ammo discreetly without monotonous deocumentations and ship to your prefered location with no hassle.We are FFL Dealers and stricktly follow the Regulations of the Gun Control Act(GCA).Purchasing Fireamrs and Ammunition online with caution has always been a long process of paperwork because of the inter/Intra state Laws controlling the buying and distribution.At Glock store online shop we cut the Gordian knot and deliver to your location with no hassle.We have a wide range of firearms and ammunition for sale ,buy Ammo such as shotguns,Long guns,Magazines, Optics and accesories which include Century Arms,Kel-Tec,
Ruger,
AR15,
AK47,.Despite the perusal increase in surounding firearms,we issue uncomplicated paths to acquire Firearms for individual and or Family security.If you have ever asked yourself
how to buy guns and ammunition online with ease and,safety then your question is answered once you are here.All you have to do is choose your firearms, optic, magazine,accessories and add to cart then proceed to check out. READ MORE on how to buy guns and ammunition online discreet.
Pain management, pain medicine,buy pain medication and buy research chemicals, pain control or algiatry, is a branch of medicine employing an interdisciplinary approach for easing the suffering and improving the quality of life of those living with chronic pain,
buy lipitor
You can also buy weed online, buy cbd oil,

Hello, and welcome to our website for buy fennec foxes as pets. A family run farm, we have extensive experience in breeding fennec foxes.

READ MORE We provide new homes for our baby fennec fox pets for sale. We equally provide shipping services to ensure your fox arrives your location with no hassles. Due to
fennec fox pet for sele being illegal in certain states, we do not facilitate delivery nationwide. Our Fennec Foxes for Sale are limited to a select states which consider it legal. We equally facilitate the acquisition of Permits in states which require on before owning a
buy baby fennec fox for sele

Laurel Lance pisze...

Exotic Kush: 100% Pure Indica|weed for sale|marijuana for sale|Buy weed online|
Exotic Kush or weed or cannabis or medical marijuana for sale is a 100% pure indica specimen that was the result of an intense selective breeding process. The end goal of this program was to harness 100% indica genetics to produce a deeply stoning and highly medicinal strain of weed or marijuana. Exotic Kush or weed for sale or buy medical marijuana or recreational marijuana derives from parent strains Confidencial OG and Mango, exhibiting some of the best traits from each strain. When smoking a large joint or blunt loaded with the flowers of Exotic Kush,cannabis, expect a fast acting and hard-hitting high that will target the entire body and lock you to the couch.Marijuana, is a name for the cannabis plant and more specifically a drug preparation from it.Marijuana as a term varies in usage, definition and legal application around the world.
Buy weed online,marijuana for sale Some jurisdictions define "marijuana" as the whole cannabis plant or any part of it,[5] while others refer to "marijuana" as a portion of the cannabis plant that contains high levels of tetrahydrocannabinol (THC).Some jurisdictions recognize "marijuana" as a distinctive strain of cannabis, the other being hemp.Cannabis is consumed in many different ways.we have weed for sale,medical marijuana and
Exotic Kush
The FDA is bent on seizing all websites that talk on vapes or the e-cig.This means weed for sale online or
marijuana for salewill be introduced to help those who bought vapes online for health issues. Where to buy weed online or
mail order marijuana or marijuana for sale or buy weed online,buy medical marijuana ,
marijuana for sale weed for sale
will now be the savior of the day. Legit marijuana dispensaries are found all round the states But with our highly medicated marijuana for sale,we ensure all patients who needs weed for cancer,pains,MS and lots more ca now order weed online or buy marijuana online with ease.
Welcome to our for Pinball machines ,At pinball machine for sale, we love fixing, customizing and selling all types pinball machine and have been doing it for over 20 years. With all the innovation and new pinball companies starting up, it’s great that we’re in the epicenter of pinball world, Chicago. Pinball machine manufacturers have been forming in Chicago from the earliest days of pinball. That’s probably why we’re able to find great vintage pinballs tor refurbish! Buy pinball machines online such as antique pinball machine,refurbished pinball machines ,stern pinball machine and many more.

Laurel Lance pisze...Despite the fact that Adderall is viewed as a physician recommended tranquilize and most patients
buy adderall online,Buy Adderall Uk & USA on the web or purchase Adderall 30mg from an online drug store, a few patients will in general get dependent on the medication.can you buy adderal online? When it comes to buying fine research chemicals online, quality is the key. buychemstore research chemicals for sale ,LSD for sale,constantly strives at providing you with the continuing evaluation, innovation and improvement to quality. We assure you the highest degree of confidence in all of our products not limited to but including cocaine for sale, LSD for sale, heroin for sale, pain medications for sale etc. Here at buychemstore, we pride ourselves on safety.
buy research chemicals online
We are a one-stop-shop for the purchase of anabolic steroids.what is anabolic steroids, We are here to make sure you don’t bother about where to buy anabolic steroids from craigslist, eBay, or any other online forums. We are in contract with a large network of pharmacies in North America, Europe and Asia. With our years of experience in the distribution of anabolic-androgenic steroids, we provide top quality services to our clients that cannot be matched by our competitors.This is te best place to Buy legal steroids online, anabolic steroids for sale
Apetamin vitamin syrup that’s marketed as a weight gain supplement. It was developed by TIL Healthcare PVT, a pharmaceutical company based in India.According to manufacturing labels, 1 teaspoon (5 ml) of Apetamin syrup contains.Apetamin in store,where to buy Apetamin,Is Apetamin syrup Effective in weight gain,buy Apetamin syrup online
Welcom to our vyvanse online shop where you can buy vyvanse online,Buy vyvanse Uk & USA,learn about vyvanse side effects and have
vyvanse coupon,vyvanse for sale.
Buy atorvastatin, sold under the trade name Lipitor among others, is a statin medication used to prevent cardiovascular disease in those at high risk and treat abnormal lipid levels. For the prevention of cardiovascular disease, statins are a first-line treatment. It is taken by mouth.Learn How to use Lipitor, you are free to read about atorvastatin side effects,Buy lipitor UK ,atorvastatin side effects ,
lipitor for sale. You can also buy juul

Unknown pisze...

the art of cannabis is tetrahydrocannabinol, one of the 483 known compounds in the plant, including at least 65 other cannabinoids

buy real weed online
how to buy weed online
buy legal weed online
buy recreational weed online
buy weed edibles online
can i buy weed online
buy medical weed online
buy weed online canada
buying weed online reviews
buy weed online legit
buy weed online without medical card
buy weed seeds online canada
order marijuana online
order marijuana seeds online
how to order marijuana online
order marijuana online without a medical card
can you order medical marijuana online
order marijuana online

Unknown pisze...

the art of cannabis is tetrahydrocannabinol, one of the 483 known compounds in the plant, including at least 65 other cannabinoids

buy real weed online
how to buy weed online
buy legal weed online
buy recreational weed online
buy weed edibles online
can i buy weed online
buy medical weed online
buy weed online canada
buying weed online reviews
buy weed online legit
buy weed online without medical card
buy weed seeds online canada
order marijuana online
order marijuana seeds online
how to order marijuana online
order marijuana online without a medical card
can you order medical marijuana online
order marijuana online

Laurel Lance pisze...
Despite the fact that Adderall is viewed as a physician recommended tranquilize and most patients
buy adderall online,Buy Adderall Uk & USA on the web or purchase Adderall 30mg from an online drug store, a few patients will in general get dependent on the medication.can you buy adderal online? When it comes to buying fine research chemicals online, quality is the key. buychemstore research chemicals for sale ,LSD for sale,constantly strives at providing you with the continuing evaluation, innovation and improvement to quality. We assure you the highest degree of confidence in all of our products not limited to but including cocaine for sale, LSD for sale, heroin for sale, pain medications for sale etc. Here at buychemstore, we pride ourselves on safety.
buy research chemicals online
We are a one-stop-shop for the purchase of anabolic steroids.what is anabolic steroids, We are here to make sure you don’t bother about where to buy anabolic steroids from craigslist, eBay, or any other online forums. We are in contract with a large network of pharmacies in North America, Europe and Asia. With our years of experience in the distribution of anabolic-androgenic steroids, we provide top quality services to our clients that cannot be matched by our competitors.This is te best place to Buy legal steroids online, anabolic steroids for sale
Apetamin vitamin syrup that’s marketed as a weight gain supplement. It was developed by TIL Healthcare PVT, a pharmaceutical company based in India.According to manufacturing labels, 1 teaspoon (5 ml) of Apetamin syrup contains.Apetamin in store,where to buy Apetamin,Is Apetamin syrup Effective in weight gain,buy Apetamin syrup online
Welcom to our vyvanse online shop where you can buy vyvanse online,Buy vyvanse Uk & USA,learn about vyvanse side effects and have
vyvanse coupon,vyvanse for sale.
Buy atorvastatin, sold under the trade name Lipitor among others, is a statin medication used to prevent cardiovascular disease in those at high risk and treat abnormal lipid levels. For the prevention of cardiovascular disease, statins are a first-line treatment. It is taken by mouth.Learn How to use Lipitor, you are free to read about atorvastatin side effects,Buy lipitor UK ,atorvastatin side effects ,
lipitor for sale. You can also buy juul

thierry gola yakelle pisze...

Do you want to buy counterfeit money thhat looks real with Great Prices and Highest Quality ? Here is your chance to purchase Class A Prop and Replica Bank notes? ? ,buy counterfeit money that looks real. With over a billion of our products circulating around the world, we offer only
original high quality COUNTERFEIT currenciesl and fake documents .Shipping from Ukraine and UK.
undetectable Buy Counterfeit Money Bills, Counterfeit Money for sale ,
fake notes for sale.

Welcome to cannabis (CBD) oil online shop where we have cannabis oil for sale,
Buy cannabis oil online . We are the best online store selling legal cannabis (CBD) oil for pain, cannabis (CBD) oil for cancer also called Organic CBD Oil, cannabis (CBD) vape oil, cannabis (CBD) infused coconut oil and much more. We’ve also got cannabis (CBD) oil which can be administered to your pets like cannabis (CBD) oil for dogs and cats. With a vast gallery of cannabis oil and its related products, we offer you the best for your needs.This is Where to Buy Cannabis (CBD) Oil , Buy CBD Tinctures and Extracts ,
buy thc oill

The e-fluid cartridges, or juul pods for sale, arrive in an assortment of flavors like cool mint, creme brulee, classi tobacco,menthol juul , mango-juul,juul starter kit,cucumber juul and natural product mixture, and each unit contains about as much nicotine as one pack of cigarettes. JUUL cases contain a blend of glycerol and propylene glycol, nicotine, benzoic corrosive, and flavorants.click HERE and buy juul pods online from the Official juul website with 100% guarantee.

thierry gola yakelle pisze...

Welcome to Scottish Fold Cattery and thanks for your interest click here to Adopt A Scottish Fold Kitten online to our scottish cats and kittens For sale! My name is VERA S. Matt. Me and my husband Owns the small scottish fold farm with the best Scottish fold kitten prices and share my biggest hobby/ Scottish Fold Kittens For Sale cat breeding hence scottish fold Breeders. We breed breeds Scottish Folds. All our Scottish Fold cats have very special Grand Champion blood lines from Europe . We love our cats, they live in the Cattery with us.Scottish Folds are known to be very good natured, affectionate cats who are very human-orientated and become extremely attached to their owners.here Scottish Fold Cats They are easy going and will appreciate the company and cubby holes of any type. They enjoy attention and are not usually shy with strangers. Affectionate without being “pushy”,they make ideal pets and companions.scottish cats and kittens For saleBrowse through our available scottish fold cats and see the Munchkin Scottish folds,Grey Scottish fold kittens,Black scottish fold kittens Since we offer shipping worldwide.Scottish Fold kittens breederKittens For Sale at the catter.Scottish fold kitten prices We also offer Scottish fold kittens near me,Scottish Fold Breeders,Scottish fold Price.
Buy passport online We are a group of unique experts who manufacture real and fake passports, IDs, buy driver’s licenses and other documents proving your identity or qualification. We have many years of experience in this field that’s why you can be absolutely sure that no matter what you order from us, you will always receive a high-quality document that meets the necessary…buy IELTS certificate online
Buy passport online
buy registered documents online

Craig Downey pisze...

dank vapes
dank vapes for sale
  dank vapes carts  dank vape 
buy dank vapes online
dank carts
dank vape cartridges
  dank vapes fruity pebbles    dank vapes cartridges for sale    dank vapes website  
  dank vapes pen  
  dank vape pens
dankvape
vapor hookah pen 
  vapor hookah pens  

russian blue kittens
russian blue cats for sale
russian blue cats for adoption   russian blue kittens breeders  
russian blue kittens for sale near me
 russian blue kitten for for sale   

russian blue kittens for for sale  
  russian blue kitten   

  russian blue cats price  

  russian blue cat for sale  

  Diazepam for sale  
    xanax bars for sale    
    buy generic valium online    
    buy pain pills  
  Diazepam 10mg    
    temazepam for sale 
  buy xanax     Craig Downey pisze...

dank vapes
real dank vapes
dank vapes for sale
buy vape carts
thc carts
vape dank
vape carts
dank carts
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
dank vapes
Scottish Fold Cattery
Scottish Fold Kittens For Sale
Scottish fold cat
Scottish fold cats for adoption
Scottish fold
where to buy a Scottish fold cat
Scottish Fold Kittens For Sale
Scottish Fold Kittens For Sale
Scottish Fold Kittens For Sale
Scottish Fold Kittens For Sale
Scottish Fold Kittens For Sale
Scottish Fold Kittens For Sale
Scottish Fold Kittens For Sale