środa, 11 maja 2016

Leniwa majówka


Majówka była dla nas długo oczekiwanym czasem relaksu. Ciągle w drodze, z jednego końca Polski, na drugi, zaczęliśmy tęsknic za słodkim nicnierobieniem. Oczywiście nicnierobienie w Siedlisku niekoniecznie oznacza leżenie do góry brzuchem, choć i na to znaleźliśmy dobrą chwilę:-)). Był czas na spotkanie z rodziną i z przyjaciółmi, był czas na spacery, rowerki, ale przede wszystkim był czas na ogarnianie ogrodu. Co prawda warzywnik nadal "leży i kwiczy", ale biorąc pod uwagę ilość wody latem w naszej studni, poważnie się zastanawiamy nad sensem jego utrzymywania. W zeszłym roku ziemia za oborą wyschła na wiór, a podlewać nie było czym.Zasiałam więc w wielkiej donicy przed domem natkę i koperek i na razie na tym zakończyłam.
Poza tym zaliczyłam kolejne szkolonko z wsi tematycznych. Tym razem odbywało się ono we wsi tematycznej. Byliśmy w Garncarnskiej Wiosce, w Kamionce koło Nidzicy. Wioska prowadzona jest w głównej mierze przez fundację i to co się tam dzieje jest zaiste imponujące. Na razie więcej nie napisze, bo będzie o wiosce reportaż do magazynu "Siedlisko".
Czyli co, zaczynamy? Najpierw Garncarska Wioska:

Widok na wioskę:

Nasza ekipa ( wśród uczestników byli przedstawiciele ( głównie przedstawicielki jak widać ) wsi tematycznych, nie tylko z województwa warmińsko-mazurskiego. Z większością z nich spotkamy się na następnym szkoleniu, za tydzień w Marózie.


Efekt mini warsztatów - moje dzieło to dzwoneczek w tulipanki.


Brama do ogrodu. Było jeszcze trochę łyso, ale i tak rozmach zadziwiał.


Jeden z zakatków ogrodu.


I stoły. Każdy z nich  cieszył oczy innym obrazem na blacie. Cudo! Czemu mi Bozia nie dała malarskiego talentu???Do wioski co i rusz zajeżdża autokar z dzieciakami na rozmaite warsztaty - są zajęcia z garncarstwa, jest kino 3D, miejsce na ognisko, fantastycznie wyposażona, nowiutka świetlica dla mieszkańców wsi, i cała masa innych atrakcji. Działa to wszystko jak sprawne, całkiem spore przedsiębiorstwo, w którym pracę znajdują okoliczni mieszkańcy ( oczywiście ci co chcą...). Wszystkie zyski są reinwestowane, bo przedsiębiorstwo ma charakter non-profit. Zainspirowało nas to. Myślimy nad nowym projektem i założeniem fundacji.

A teraz wracamy do Siedliska:

Nasze bociany. Tradycyjnie spóźnione, więc znowu lęgu nie będzie, ale przynajmniej są, przysiadają i cieszą nas swoim widokiem i klekotem. Kiedy polegujemy w cieniu jabłoni, bociek majestatycznym krokiem przechadza się w ogrodzie między drzewami. Fantastyczny widok! Acz trudny do sfotografowania, bo bociek jest...hmmm...mobilny.


Bujna zieloność nieco już przełamana kwitnącymi krzewami i drzewami. Pierwsza była oczywiście mirabelka, czyli znana już Wam Biała Maryśka:

Teraz rozszalały się bzy - lilaki, jarzębiny i jabłonie. Zieloność jest wszechogarniająca...Makbet leniwy...


Kartezjusz czujny ( niczym Karlsson z dachu...)


A Omułek coraz bardziej tolerancyjny wobec dzikiej bandy - tu z Salcią.


Mila za to jak zawsze piękna i dostojna:-))Jeszcze na zakończenie - rodzinny spacer. W rolach głównych - Wojtek z Bratem i Bratanicą. W tle przemyka Bratowa:-))

4 komentarze:

Aleksandra pisze...

Piękna wiosna, zielenią i wszelkimi kwiatami nas mami. Dzwoneczek całkiem ładniutki. Pozdrawiam

wuszka pisze...

"a teraz maj dookoła maj wyświęca ogrody..."
:))

Nina S pisze...

Piękna wiosna i piękne zwierzaki. Maj to wspaniały miesiąc.:)

Krystyna Bożenna Borawska pisze...

Nie bałaś się w takim towarzystwie iść na spacer, przecież to rodzinka hmmm... jak oni się nazywali :-)))
Fajnie mieć takich ludzi z poczuciem humoru ;-)))
Ależ zielono u Ciebie, pozazdrościć...
W następnym wcieleniu tez wyprowadzam się na wieś , bo w tym już nie zdążę...
Głaski dla kotków i piesków, dużo głasków...
Garncarska Wioska , świetna nazwa i świetnie działają...
Ale przecież Wy u siebie też świetnie działacie. oby takich ludzi jak najwięcej...
Pozdrawiam serdecznie :-)